تصمیم‌سازی | Decision Making

چگونه تصمیم عقلانی و خردمندانه بگیریم؟

تصمیم,تصمیم عقلانی,تصمیم خردمندانه,تصمیم گیری,تصمیم گیری عقلایی,تصمیم گیری عقلانی,مهارت تصمیم گیری,ارزیابی تصمیم,

تصمیم‌گیری عقلایی یکی از آرزوهای دیرینهٔ انسان بوده است. هر انسانی ذاتاً علاقه‌مند است بهترین تصمیم‌ها را برای کار و زندگی خود بگیرد و کلید دستیابی به این آرزو در دستان تصمیم‌گیری

چگونه تصمیم عقلانی و خردمندانه بگیریم؟

چگونه تصمیم عقلانی و خردمندانه بگیریم؟ 2719

تصمیم‌گیری عقلایی یکی از آرزوهای دیرینهٔ انسان بوده است. هر انسانی ذاتاً علاقه‌مند است بهترین تصمیم‌ها را برای کار و زندگی خود بگیرد و کلید دستیابی به این آرزو در دستان تصمیم‌گیری عقلایی است. اما تصمیم‌گیری عقلایی چیست؟ چگونه می‌توانیم تصمیم‌هایی بگیریم که عقلانی و خردمندانه باشند؟ 


به باور کارشناسان دانش تصمیم‌سازی، نتیجهٔ حاصل از به‌کارگیری الگوی تصمیم‌گیری عقلایی، یافتن راه‌حل بهینه است. برای این که تصمیم بهینه گرفته شود، در گام نخست باید مسئله به‌وضوح و بدون ابهام بیان شود و تصمیم‌گیرنده همه اطلاعاتی را که نیاز دارد در اختیار داشته باشد. آنگاه فهرست کاملی از راه‌حل‌های ممکن تهیه شود و در مقایسه با هدف‌ها و معیارهای از قبل تعیین شده ارزیابی گردد. اغلب اوقات فرد تصمیم‌گیرنده برای بررسی و تحقیق دارای وقت محدود و خواهان دستیابی به راه‌حل ایدئال در کمترین زمان ممکن است.


فرایند تصمیم‌گیری یا حل مشکل به روش عقلایی را می‌توان از مرحله احساس مشکل تا فائق آمدن بر آن را در 8 مرحله خلاصه نمود. مجموع این 8 مرحله را می‌توان به سه بخش عمده تقسیم کرد:


الف. مراحل 1 تا 4 که اجزای تصمیم ساخته می‌شود و به هم پیوند می‌یابند.


ب. مراحل 5 و 6 که در حقیقت مرحله اتخاذ تصمیم است.


ج. مراحل 7 و 8 که بخش اجرا و ارزیابی تصمیم را شامل می‌شود.


باتوجه‌به طبقه‌بندی بالا می‌توان چنین نتیجه گرفت که این مراحل هشت‌گانه بخش اعظم و شاید هم از جهتی تمام وظایف مدیریت را شامل می‌شود و این خود مؤید نظریه هربرت سایمون است که اظهار می‌دارد: «مدیریت مترادف است با تصمیم‌گیری.» اما به اعتقاد نگارنده، فرایند تصمیم‌گیری عقلایی تنها بخشی از وظایف مدیریت محسوب می‌شود. آنچه باید بیشتر موردتوجه قرار گیرد، نقش تعیین‌کننده اطلاعات است که هسته مرکزی الگوی تصمیم‌گیری عقلایی را تشکیل می‌دهد و بدون توجه به آن، این الگو سطحی و از درون تهی و در نتیجه فاقد کارایی خواهد بود.


الگوی تصمیم‌گیری عقلایی اصولاً براین فرض استوار است که تصمیم‌گیرنده در جستجوی به حداکثر رساندن رضایت به‌وسیله اتخاذ و اجرای بهترین تصمیم است. داشتن دانش و شناخت کامل از راه‌های حصول به این هدف و واکنش و عکس‌العمل دقیق دیگر افراد و سازمان‌هایی که در مسیر فرایند ساخت، اتخاذ و اجرای تصمیم قرار خواهند گرفت (نظیر مشتریان و رقبا، محیط سازمانی و اجتماعی) تأثیر اساسی بر نحوهٔ ارزیابی راه‌حل‌های ممکن و عملی خواهد داشت. با همهٔ این اوصاف هرگز نمی‌توان از قبل به‌طورقطع اطمینان حاصل کرد که به حداکثر رضایت خواهیم رسید.


تصمیم ممکن است توسط یک فرد به‌تنهایی گرفته شود و یا توسط گروهی از افراد که با هم کار می‌کنند اتخاذ گردد. گاهی شخص تصمیم‌گیر بر پایهٔ اطلاعاتی که توسط دیگران برایش تهیه شده، اقدام به تصمیم‌گیری می‌کند که در این حالت ممکن است این اطلاعات ازنقطه‌نظر خاصی تهیه و تنظیم شده باشد و موضوع و مسئلهٔ مورد تصمیم‌گیری را به طور تمام‌وکمال پوشش ندهد. برای استفاده از این نوع اطلاعات در الگوی عقلایی، می‌باید اطلاعات کامل، قابل‌درک و فهم، مربوط و قابل‌دسترسی باشد و در زمان مناسب و به شکل صحیح در اختیار تصمیم‌گیرنده قرار گیرد.


با وجود پیشرفت‌های چشمگیر در تکنولوژی اطلاعات، یافتن راه‌حل‌های ممکن و مطلوب اغلب دشوار و نادر است و این به چند دلیل است که از آن جمله، وقت کافی نداشتن، خلاق نبودن تأمین‌کنندگان اطلاعات و عدم تمایل افراد به تغییر الگوی رفتاری است که از آن تبعیت می‌کنند. همچنین تنگ‌نظری و بینش محدود قلمرو و تفکر افراد را محدود و باریک کرده و قابلیت لازم را برای پیش‌گویی و پیش‌بینی عکس‌العمل رقبا و افرادی که در ارتباط با آثار تصمیم قرار خواهند گرفت، نخواهد داشت.


مهارت‌های لازم برای اجرای مراحل تصمیم‌گیری عقلایی


تصمیم‌گیری عقلایی با مهارت‌ها و خصیصه‌های شخصی پیوند دارد که لازم است در شخص تصمیم‌گیرنده وجود داشته باشند. این مهارت‌ها به طور موردی و انفرادی در اشخاص وجود دارند و بسیاری از افراد تنها بعضی از آن‌ها را دارا هستند. مهارت‌هایی که متناسب با مراحل الگوی تصمیم‌گیری عقلایی است در جدول زیر نشان‌داده‌شده‌اند:

 

مراحل

مهارت‌های کلیدی لازم

شناسایی مسأله

جمع‌آوری اطلاعات

تعیین معیارهای تصمیم

تفکر منطقی

سنجش معیارهای تصمیم

دقت نظر

ایجاد گزینه‌ها

خلاقیت

ارزیابی گزینه‌ها

قدرت پیش‌بینی و آینده‌نگری

انتخاب بهترین گزینه

قضاوت و تصمیم‌گیری

اجرای تصمیم

اراده و اعتماد به نفس

ارزیابی تصمیم

روشن‌بینی

 

به باور هربرت سایمون، سه دسته عوامل اساسی در تصمیم‌گیری دخالت دارند:


1. مهارت‌ها، عادت‌ها و برداشت‌های تصمیم گیرندگان.


2. انگیزه‌ها و ارزش‌های تصمیم گیرندگان.


3. درجهٔ شناخت آنان از مسائل مرتبط با موضوع.


 
الگوی تصمیم‌گیری عقلایی برگرفته از واقعیت است و روابط میان متغیرهایی را نشان می‌دهد که با استفاده از آن‌ها می‌توان پیش‌بینی صحیح در تصمیم‌گیری را به حداکثر ممکن رساند. با به‌کارگیری این الگو بدون آن که مخاطرهٔ تصمیم‌گیری در دنیای واقعی را داشته باشیم می‌توانیم مطلوب‌ترین تصمیم را بگیریم. به‌وسیلهٔ این الگو، آثار تغییرات مختلف می‌تواند به‌سرعت و بادقت مورد سنجش قرار گیرند و تصمیم‌گیرنده بدون مخاطره و ریسک از نتایج آن‌ها آگاه شود. مدل‌ها برداشت و شمایی از واقعیت هستند؛  ولی عین واقعیت نیستند و ازاین‌رو سیستم‌های واقعی را به‌دقت نشان نمی‌دهند. الگوی مطلوب الگویی است که اجزای اصلی موردنظر در تجزیه‌وتحلیل و تصمیم‌گیری را داشته باشد و اگر چه درست همانند واقعیت نیست؛ ولی با نشان‌دادن روابط بین اجزاء وسیله‌ای ساده و مناسب در اختیار تحلیل فرد یا گرو تصمیم‌گیرنده قرار دهد.

تصمیم سازی