تصمیم‌سازی | Decision Making

معرفی کتاب تصمیم‌گیری در زندگی واقعی

کتاب,کتاب جدید,معرفی کتاب,تصمیم,تصمیم‌گیری,تصمیم سازی,تکنیک های تصمیم‌گیری,تصمیم‌گیری چند معیاره,تصمیم‌گیری موقعیتی,دانش تصمیم,دانش تصمیم‌گیری,علم تصمیم,روش های تصمیم‌گیری,سناریو,سناریوهای تصمیم‌گیری,فن تصمیم,فنون تصمیم‌گیری,کتاب تصمیم‌گیری,تصمیم‌گیری در زندگی,

کتاب \"تصمیم‌گیری در زندگی واقعی\" (Real Life Decision Making) روش‌های مختلف برای تصمیم‌گیری را به خوانندگان معرفی می‌کند.

معرفی کتاب تصمیم‌گیری در زندگی واقعی

معرفی کتاب تصمیم‌گیری در زندگی واقعی 229

کتاب "تصمیم‌گیری در زندگی واقعی" (Real Life Decision Making) روش‌های مختلف برای تصمیم‌گیری را به خوانندگان معرفی می‌کند. 

 

نویسندگان این کتاب، متس دانیلسون و لاو اکنبرگ دو تن از کارشناسان علم تصمیم هستند. دکتر دانیلسون استاد تمام در رشته علوم کامپیوتر و سیستم در دانشگاه استکهلم است. همچنین، به‌عنوان مشاور ارشد رئیس‌جمهور سوئد و یکی از اعضای یونسکو به فعالیت اشتغال دارد. او دکترای خود را در رشته علوم کامپیوتر و سیستم از مؤسسه عالی فناوری سلطنتی سوئد (KTH) گرفته است.

 

دوست و همکار او در نگارش این کتاب، دکتر اکنبرگ نیز استاد تمام علوم کامپیوتر و سیستم در دانشگاه استکهلم است که وی نیز عنوان استادی از سوی یونسکو را دارد. وی دکترای خود در علوم کامپیوتر و سیستم و همچنین دکترای دیگری را در رشته ریاضیات از دانشگاه استکهلم دریافت نمود.

 

کتاب "تصمیم‌گیری در زندگی واقعی" به زبان انگلیسی در 141 صفحه توسط انتشارات CRC Press در سال 2024 منتشر شده است. موضوع اصلی این کتاب روش‌شناسی تصمیم‌گیری است. پیام اصلی کتاب حول این ایده شکل گرفته است که یک سناریوی تصمیم‌گیری را می‌توان به‌عنوان نتایج بالقوه چندگانه در آینده نشان داد. 

 

به باور نویسندگان کتاب، در بیشتر موارد، فرد یا سازمان تصمیم‌گیرنده نمی‌تواند با قطعیت پیش‌بینی کند که کدام نتیجه محقق می‌شود. باتکیه‌بر این مفهوم، کتاب خوانندگان را راهنمایی می‌کند تا درک جامعی از نقش موقعیت در تصمیم‌گیری بیابند و دانش قابل‌اعتمادی از تکنیک‌های تصمیم‌گیری را به دست آورند.

 

کتاب سناریوهایی از تصمیم‌گیری را ارائه می‌کند که شامل ذی‌نفعان و دیدگاه‌های مختلف است. این سناریوها دربرگیرنده عدم قطعیت‌های ناشی از دانش ناقص تصمیم‌گیرندگان و نیز روایت‌های مرتبط با یکدیگر آنها است. همچنین، حالت‌های گوناگون تصمیم‌گیری که در این کتاب به آن‌ها پرداخته شده است، پتانسیل پیامدهای شدید و مشروط به انتخاب گزینه‌های موجود را بازتاب می‌دهند.

 

مفهوم اساسی که در این کتاب مطرح شده، این است که گزینه‌های مختلفی برای مدیریت موقعیت‌های گوناگون وجود دارد و این گزینه‌ها ممکن است به پیامدهایی منجر شوند که از دیدگاه‌ها متعدد قابل‌ارزیابی هستند. این پیامدها و گزینه‌ها را می‌توان با استفاده از طیف وسیعی از معیارهایی که در کتاب معرفی شده‌اند، ارزیابی کرد. 

 

آن گونه که کتاب توضیح می‌دهد، موضوع شناسایی گزینه نهایی مطلبی است که به‌ندرت در کتاب‌های مشابه به آن پرداخته می‌شود. ازاین‌رو، آنچه می‌توان برای ایجاد بنیانی شفاف به‌منظور تصمیم‌گیری بهتر انجام داد، پالایش اطلاعات موجود و افزایش شفافیت آن است. 

 

محتوای کتاب "تصمیم‌گیری در زندگی واقعی" در هشت فصل تنظیم و سازماندهی شده است. هدف اصلی نویسندگان از نگارش این کتاب پرداختن به یک پرسش کلیدی است: وقتی که ما فاقد دانش کامل درباره مسیر اقدام مناسب هستیم، چگونه باید روش‌های تصمیم‌گیری را طراحی کنیم؟ این کتاب راهنمایی کاربردی برای افراد و سازمان‌هایی است که خود را با عدم قطعیت‌های مرتبط با تصمیم‌گیری در موقعیت‌های مختلف مواجه می‌بینند.

 

منبع: دانیلسون، ام و اکنبرگ، ال. (2024). تصمیم‌گیری در زندگی واقعی. انتشارات CRC.

تصمیم سازی