تصمیم‌سازی | Decision Making

12 پرسش مهمی که پیش از هر تصمیم بزرگ باید به آنها پاسخ داد

تصمیم سازی,تصمیم گیری,تصمیم های مهم,چگونه تصمیم بگیریم,تصمیم گیری مهم,پرسش های تصمیم گیری,دانش تصمیم گیری,دانش تصمیم سازی,تصمیم های شخصی,

نوشته: سوزی مور ترجمه: گروه مترجمان پایگاه دانش تصمیم سازی   نقل مکان به شهری جدید، درخواست افزایش حقوق و دستمزد، شروع به کار در یک شغل دوم، جستجو برای یافتن یک شغل جدید یا یک دوست جدید و یا خ

12 پرسش مهمی که پیش از هر تصمیم بزرگ باید به آنها پاسخ داد

12 پرسش مهمی که پیش از هر تصمیم بزرگ باید به آنها پاسخ داد 695

نوشته: سوزی مور

ترجمه: گروه مترجمان پایگاه دانش تصمیم سازی


 

نقل مکان به شهری جدید، درخواست افزایش حقوق و دستمزد، شروع به کار در یک شغل دوم، جستجو برای یافتن یک شغل جدید یا یک دوست جدید و یا خدای ناکرده تصمیم گیری برای طلاق و اقدام برای جدایی هر یک می توانند تصمیم های بزرگی باشند.


زندگی سرشار از تصمیم های بزرگ و کوچک است. اما برخی تصمیم ها نیازمند دقت و تعمق بیشتری هستند. بیشتر اوقات تردید ما در تصمیم گیری زمانی رخ می دهد که با گزینه ی بزرگی رو به رو می شویم و اقدام یا عدم اقدام ما می تواند نتایج متفاوتی را به بار آورد. وقتی از مطلوب بودن نتایج اطمینان نداریم، آن وقت در تصمیم گیری متوقف می شویم و از گرفتن تصمیم نهایی منصرف می شویم. می خواهیم پشت چیزی پنهان شویم و امیدواریم که نیاز ما به انجام کاری یا گرفتن تصمیمی خود به خود بر طرف شود.


اما واقعیت تلخ این است که انفعال و اقدام نکردن نیز به نوبه ی خود نوعی تصمیم است. مثلاً وقتی چنین جملاتی به خودمان می گوییم: "اگر به فلان شهر نقل مکان نکنم ... چه می شود؟، یا اگر برای گرفتن پست معاونت اداره تلاش نکنم ...، اگر یک پروژه ی جانبی را در این ماه آغاز نکنم ...، یا اگر به دوستم تلفن نکنم .... چه می شود؟" همگی این پرسش ها نشان دهنده ی این واقعیت هستند که در حقیقت ما تصمیم گرفته ایم در همان جایی که هستیم، بمانیم. یعنی این که ما تصمیم گرفته ایم در همان شهری که هستیم، بمانیم. تصمیم گرفته ایم که در پست و جایگاه سازمانی کنونی مان در جا بزنیم. تصمیم گرفته ایم که گزینه ی کارآفرینی و درآمد بیشتر را رد کنیم. تصمیم گرفته ایم با همین دوست فعلی مان بمانیم. اگر احساس کردید که تصمیم بزرگی در زندگی در برابر شما قرار گرفته، پنهان نشوید! از خودتان 12 سوال زیر را بپرسید و پاسخ هایتان را یادداشت کنید. با انجام این کار می توانید در باره ی این که کدام گزینه برای شما مناسب است، نگرش روشن تری پیداکنید.1. چند وقت است که دارم درباره ی این موضوع فکر می کنم؟        

این پرسش مهمی است که یک مربی زندگی خوب احتمالاً از شما می پرسد. اگر کسی پیش من بیاید و بخواهد کسب و کاری را در زمینه برگزاری مجالس راه بیاندازد، ممکن است دو پاسخ کاملاً متفاوت داشته باشد. مثلاً بگوید: "من دو روز پیش یک فیلم سینمایی دیدم که در آن شخصی چنین شغلی داشت و من هم دوست دارم چنین شغلی داشته باشم." یا این که بگوید: "دو سه سال است که به این شغل فکر می کنم و ایده ی راه اندازی آن در این مدت پیوسته در پس ذهنم بوده."  

مدت زمانی که ما صرف تفکر درباره ی موضوعی می کنیم، شاخص مهمی است و نشان می دهد که آن موضوع تا چه اندازه برای ما اهمیت دارد. هر قدر مدت زمان بیشتری را صرف سبک و سنگین کردن موضوعی کرده باشیم، آن موضوع در مقایسه با دیگر موضوعات اهمیت بیشتری برای ما داشته است.2. من تا چه اندازه به این تغییر متعهد هستم؟

سطح تعهد خود را به موضوع مورد نیاز بر اساس یک مقیاس 10 درجه ایی رتبه بندی کنید. درباره ی میزان کار، تلاش و زمانی که باید صرف آن کنید، فکر کنید. آیا سطح تعهد شما بیش از 7 است؟ این می تواند داده ی مهمی برای تصمیم سازی شما باشد!3. وقتی درباره این موضوع فکر می کنم، چه احساسی پیدا می کنم؟

نتایج و پیامدهای بالقوه ی تصمیمتان را تصور کنید. خودتان و زندگی تان را چند ماه پس از گرفتن تصمیم مرتبط با موضوع مورد نظر تصور کنید. چه احساسی به شما دست می دهد؟ بدن شما چه واکنشی نشان می دهد؟ هیجان، کمی عصبی شدن و احساس رهایی همگی احساسات بسیار مثبتی هستند! مراقب احساس کسالت یا بی تفاوتی باشید.4. آیا احساس ترس یا بصیرت دارم؟

ترس ما اغلب به ما می گوید که در گام بعد باید چه کاری انجام دهیم. این به این دلیل است که وقتی چیزی برای مهم است، موجب هراس ما نیز می شود. ما نمی خواهیم در برابر این موضوع مهم شکست بخوریم یا دچار اشتباه شویم. باید در قبال احساس ترس احتمالی، رویکردی واقع بینانه داشته باشیم. نسبت به بی خیالی و بی تفاوتی خودمان نیز باید واقع بین باشیم. با خودتان فکر کنید: آیا بی خیالی من می تواند از روی بصیرت باشد و مرا به مسیر درست هدایت کند؟5. آیا این تصمیم در راستای اهداف بلند مدت من است؟

از خودتان بپرسید: تا 5 یا 10 سال آینده من چه چیزی می خواهم؟ اهدافتان را یادداشت کنید. بعد فکر کنید این تصمیم چگونه می تواند در برنامه ی بلند مدت شما نقش آفرینی کند. برای نمونه، اگر مجرد هستید و امیدوارید تا چند سال آینده ازدواج کنید، برای رسیدن به ازدواج به عنوان یک هدف شاید قرار ملاقات گذاشتن با یک فرد مناسب برای آشنایی بیشتر گزینه ی درستی باشد. کاری را انجام دهید که در آینده به خاطر انجام آن قدردان خودتان باشید.6. گزینه های دقیق من چه چیزهایی هستند؟

بگذارید عمیق تر برویم. چه گزینه هایی دقیقاً در برابر شما هستند؟ آیا فقط دو گزینه را مقابل خودتان می بینید؟ آیا گزینه های بیشتری هم هستند؟ آیا ممکن است گزینه های دیگری نیز وجود داشته باشند که شما تاکنون آن ها را در نظر نگرفته اید؟ آن ها را یادداشت کنید. گزینه های احتمالی می توانند موجب شگفتی شما شوند.7. خطرهای گزینه های من چه چیزهایی هستند؟

وقتی تصویر شفافی از گزینه هایی که در برابرتان هستند به دست آوردید و مواردی را که دوست دارید پیگیری کنید، مشخص کردید؛ از خودتان بپرسید: خطر واقعی انجام این کار چیست؟ هر عاملی که می تواند موجب توقف شما شود را یادداشت کنید و بدترین پیامدهای تصمیم تان را مشخص کنید. حالا با خودتان صادق باشید: این تصمیم تا چه اندازه واقعاً می تواند مخاطره آمیز باشد؟8. خطر اقدام نکردن در قبال این موضوع چیست؟

این یکی از محبوبترین پرسش های من است! اگر چیزی درون شما به تلاطم درآمده مانند یک ایده ی خلاقانه، ندای درونی که شما را به جای جدیدی می خواند، اشتیاق برای پایان دادن به یک رابطه یا هر چیز دیگری، از خودتان بپرسید اگر در قبال آن هیچ اقدامی انجام ندهید، چه اتفاقی می افتد؟ بی تفاوتی و اقدام نکردن به نوبه ی خود نوعی اقدام است. این می تواند واقعیتی تلخ باشد، اما حقیقت دارد. از خودتان بپرسید اگر در قبال این موضوع که ممکن است برای شما بسیار مهم هم باشد، هیچ کاری نکنید، چه چیزی را در زندگی از دست خواهید داد؟9. آیا اکنون زمان درستی برای تصمیم گیری است؟

به یاد داشته باشید که تمامی تصمیم ها نیازمند اقدام آنی شما نیستند. اما دلایل واقعی ایی وجود دارند که نشان می دهند ما در گرفتن تصمیم های مهم در زندگی باید درنگ کنیم. شتابزدگی و عجله در تصمیم گیری فقط به پشیمانی ما کمک می کند. در عین حال، این نکته را نیز به یاد داشته باشید که زندگی همیشه نامطمئن و غیرقطعی است و زمان منتظر کسی نمی شود.10. اگر الان نه، پس کی؟

اگر همین الان زمان و لحظه ی خوبی برای تصمیم گیری نیست، به خودتان مهلت بدهید. اما زیاد هم منتظر نشوید، مهلت هایی که بیش از شش ماه به درازا بکشند، به ندرت موثر واقع می شوند، زیرا نمی توانیم طعم آن ها را بچشیم. پیش از پایان تعطیلات سال جاری خود را به انجام چه کاری متعهد می دانید؟11. تجربه ی گذشته من درباره ی این موضوع به من چه می گوید؟

اگر هنوز تردید دارید، بگذارید تجربه ی گذشته و قبلی شما، شما را راهنمایی کند. آخرین باری که یک تصمیم بزرگ در زندگی تان گرفتید، چه زمانی بود؟ آیا از آن تصمیم سربلند و سلامت بیرون آمدید؟ آیا از این که آن تصمیم را گرفتید، اکنون خوشحال هستید؟ گذشته ی شما چگونه می تواند شما را در انتخاب این گزینه یاری نماید؟    12. خوشی کجاست؟

آری؛ تغییر به ندرت اتفاق می افتد. اما رشد هرگز بدون تغییر رخ نمی دهد. هیچ استثنایی وجود ندارد. آیا می توانید در گرفتن این تصمیم احساسی از خوشی بیابید؟ یکی از مراجعان من سال گذشته دچار یک جدایی عاطفی شد، اما خیلی زود به آپارتمان جدیدی در همان نزدیکی محل زندگی قبلی اش که آنجا را بسیار دوست داشت، نقل مکان کرد و اولین تعطیلات خود را در آنجا سپری نمود. او اکنون می خواهد دومین سفرش را به تنهایی آغاز کند و هر روز درباره تصمیم تازه اش صحبت می کند. اما این زمانی رخ می دهد که فردی تصمیم بگیرد قاطعانه به تنهایی زندگی کند. حتی در سخت ترین اوقات می توانید روی چیزهای مثبت تمرکز کنید. مثبت اندیشی همیشه در اختیار شماست.

گرفتن یک تصمیم بزرگ نباید این قدر ترسناک باشد. هیچ پاسخ درست یا نادرست یا راه درست و نادرستی برای در پیش گرفتن در زندگی وجود ندارد. تصمیم های زیادی در زندگی همیشگی و دائمی نیستند. درباره ی یکی از تصمیم های چشمگیری که در زندگی گرفتید، فکر کنید و آن را در دیدگاه کنونی خودتان در قبال موضوعی که ذهن شما را به خود مشغول ساخته، در نظر بگیرید. نیازی ندارید که از دیگران بپرسید درباره ی موضوع مورد نظر شما چگونه فکر می کنند یا چه نظری دارند. خِرَد درونی شما پاسخ لازم را در اختیار دارد و باید به آن مراجعه کنید. بنابراین، همین الان دست به کار شوید و از کسی نظرخواهی کنید که بیشترین شناخت را از شما دارد: خودتان.

     

منبع:Moore, S. (2016). The 12 questions to ask yourself before making a big decision, retrieved from http://greatist.com/live/decision-making-questions-to-ask-yourself

تصمیم سازی